Abalı Kayak Merkezi-Van

2010 yılında kayak severleri Gevaş’ın Abalı Köyü’nde ağırlamaya başlayan Abalı Kayak Merkezi, Artos Dağı eteklerinde kurulu tesisleriyle hemen müdavimlerini topladı. Civarındaki tarihi ve kültürel zenginliği bir yana Van’ın temiz havasını soluyarak kaymanın keyfini de yabana atmamak gerek.

 

Aralık ortasından mart ortasına kadar kayak yapmanın mümkün olduğu merkezde, kışın kar kalınlığı ortalama 50-100 cm arasında. Kayak merkezinin farklı zorluklarda pistleri var. Tek bir telesiyejin bulunduğu kayak merkezinin kolay pisti 1050, zor pisti ise 1257 metre uzunluğunda. Pistlerin hemen başında bir kafeterya var. Kayak ve snowboard öğrenmek isteyenlerin ders alabileceği tesiste bu sporlara uygun malzeme ve kıyafet kiralamak ya da satın almak mümkün. Snowboardla birlikte, Kuzey ve Alp disiplinlerinde kayak yapma olanağı tanıyan Abalı, dağcılık, trekking ve diğer doğa sporları için de elverişli.

 

Abalı, Gevaş’a 12 km mesafede. Kayak merkezine 42 km uzaklıktaki Van’da konforlu konaklama seçenekleri bulunuyor.

 

 

OLMAZSA OLMAZ:

Van Kalesi’nden şehri ve uçsuz bucaksız gölü seyredin. Vapur iskelesinde balık ekmek yiyin. Van Müzesi’nde Urartuların izlerini sürün. Akdamar Adası’nı ziyaret edin. Hoşap Kalesi, Muradiye Şelalesi, Edremit ve Gevaş kıyı boyunu gezin. Van’ın yöresel yemeklerini ve otlu peynirli kahvaltısını tadın. Haziran ayında Van Gölü’ne endemik inci kefalin göçünü Erciş Deli Çay’da izleyin.

 

Bölgedeki konaklama seçenekleri için çağrı merkezimizle iletişime geçiniz.